Bioperine Teknolojisi ve Piperinin Biyoyararlanım Etkinliği

Bioperine Teknolojisi Ve Piperinin Biyoyararlanım Etkinligi

Her sofrada bulunan karabiber üzerine daha önce hiç ayrıntılı düşünmüş müydünüz? Karabiber, tüm dünyada besin tatlandırmak için çağlar boyu kullanılan bir baharattır. Özellikle keskin tadı ve termojenik aktivitesi ile bilinir. Piperine, karabiberde bulunan ana bileşiktir ve bir gıda bileşeni olarak kendine özgü keskin tadın taşıyıcısıdır. Karabiber ekstraktının karakterini güçlendiren biyoyararlanımın arkasındaki anahtar bileşenin piperin olduğu bulunmuştur.

Karabiber özütü ise (BioPerine®), Piper nigrum bitkisinin  kurutulan meyvelerinden özütünden hazırlanır ve yüksek oranda piperin içerir ve besinlerin biyoyararlanımına katkısı klinik olarak incelenmiştir. Piperin, bir gıda bileşeni olarak kullanılması ile birlikte geleneksel tıpta birçok amaç için kullanılmaktadır ve biyolojik etkileri bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Klinik çalışmalar, immünomodülatör potansiyeli ile birlikte bu bileşiğin olağanüstü antioksidan, antitümör ve ilaç kullanılabilirliğini arttırıcı özelliklerini göstermiştir.

Piperin artık sadece bir baharat değil, gıda takviyesi, termo besin ve doğal bir biyoyararlanım arttırıcı olarak kabul edilmektedir. Karabiber ekstraktının birçok farmakolojik faydasının yanı sıra biyoyararlanımı artırma yeteneği dikkat çekmektedir. Tüm bu veriler, piperinin terapötik potansiyeline ve biyoyararlanımını arttırmak için ek tedavi olarak kullanılabileceği ihtiyacını doğrulamaktadır.

Besinlerin bütün gıdalardan sağladığı biyoyararlanım, insanlar üzerinde yapılan çalışmalar hala sınırlı olmasına rağmen son yıllarda büyük ilgi gören bir araştırma alanıdır. Zamanla, vücutta kullanım ve depolama için uygun hale gelen sindirilen bir besinin fraksiyonu olan biyoyararlanım tanımı sadece bağırsaktan emiliminin ötesine geçer ve ayrıca vücut dokusunda kullanım ve depolamayı (tutma) içerir. İnsanlarda temel bileşenlerin besinlerden emilimi ve biyoyararlanımının araştırılması, besinlerin depolama dokusuna dahil edilmesinin yanı sıra bağırsaklardaki geri çevrim yoluyla endojen besin kayıplarını hesaba katan karmaşık yöntemler gerektirir. Çeşitli biyoaktiflerin, farmakolojik etkileri nedeniyle büyük bir dezavantaj olarak biyoyararlanımla karşı karşıya olduğu belirtilmektedir.

Bilim adamları, birlikte verildiğinde besinlerin emilimini ve metabolizmasını iyileştirmek için karabiberin benzersiz özelliklere sahip olduğunu belirttiler. Karabiber ekstraktının yağda çözünen vitaminlerin (β-karoten), suda çözünen vitaminlerin (vitamin-C), selenoamino asidin, koenzim Q10, resveratrol ve Curcumin’in biyoyararlanımını arttırdığı gösterilmiştir.

Klinik çalışmalar doğrultusunda kanıtlanan verilere göre bir çalışmada, on altı sağlıklı genç yetişkin, egzersiz eğitimi ile birlikte resveratrol ve piperin takviyesinin iskelet kası mitokondriyal kapasitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirildiği bir çalışmaya dahil edildi. Gönüllülere 4 hafta boyunca plasebo veya resveratrol (500 mg) + BioPerine® (10 mg) kombinasyonu içeren haplar verildi. Tüm katılımcılar, her hafta baskın olmayan kolun bilek fleksör kaslarına 3 seans sub-maksimal dayanıklılık antrenmanı yaptı. Çalışma sonuçları, resveratrol ve BioPerine® kombinasyonu takviyesi ile, düşük yoğunluklu egzersiz eğitimi sırasında önkol iskelet kası mitokondriyal kapasitesini artırmada yardımcı olabileceği gözlemlendi.

Diğer bir çalışmada, B6 vitamininin biyoyararlanımı da BioPerine® ile ve BioPerine® olmadan değerlendirildi. 2. saatte, kontrol grubuna kıyasla BioPerine® alan grupta B6 vitamininin maksimum serum seviyeleri 2.5 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi. 4. saatte, BioPerine® alan grupta B6 vitamini seviyeleri kontrol grubuna göre 1.4 kat daha yüksekti.

Karabiber ekstraktının biyoyararlanım artırma yeteneği için çeşitli anahtar mekanizmalar önerilmiştir. Önemli mekanizmalar arasında P-glikoproteinin inhibisyonu, glukuronidasyonda yer alan enzimlerin inhibisyonu ve termojenez yer alır. Bu mekanizmalara piperin etkisi sonucunda:

  • Piperinin, çeşitli bileşenleri yer değiştirme yeteneğini engelleyerek hücre zarında geçirgenliği artırır.
  • Piperinin bileşenleri inaktive eden molekülün aktivitesini kısıtlayarak ve transfer eden enzimleri inhibe ederek glukuronidasyonu etkilediği bulunmuştur. Böylece, bileşenler biyolojik organizmada daha kullanılır hale gelir.
  • Termojenez, insan vücudunda hücresel düzeyde enerji üreten metabolik bir süreçtir ve insan vücudunun tükettiği diyet gıda ve besin maddelerinin kullanılmasında kilit bir faktör olarak tanımlanmıştır. Karabiber özündeki piperin, termojenezi arttırır ve bağırsaktaki bileşenlerin emilimini etkiler. Termojenez meydana geldiğinde, metabolik süreçleri sürdürmek için taze besinlere olan talep hızla artar.

Besinleri ne kadar çok tüketirseniz, vücut tarafından o kadar çok yararlanılacağı genel bir izlenimdir. Ancak biyolojik olarak konuşursak, bu her zaman doğru değildir. Benzer şekilde, BioPerine®’in karabiberden elde edildiğinde, karabiber tüketimini artırmak yeterlidir demek de doğru olmaz çünkü doğrudan karabiber alımı, besin emilimini artırmaya yardımcı olmaz.

BioPerine® gibi bir termo besin, termojenezi artırarak besin emilim sürecini potansiyel olarak iyileştirebilir ve besin bileşiklerinin biyoyararlanımını artırma yeteneği nedeniyle patentli bir statü elde etmek için piperine kaynaklı tek üründür. Beslenme amaçlı kullanım için güvenliğini ve etkinliğini kanıtlamak için klinik araştırmalara tabi tutulmuş olan piperine ait tek kaynaktır. Klinik raporlara göre, BioPerine®’in sindirim sisteminde “doğru yerde” ve besin takviyesiyle birlikte bulunması, emilimin artmasını sağlar. Ayrıca, piperine ham karabiber şeklinde kalırsa, biyoyararlanım arttırıcı özelliğinin ortaya çıkması zaman alacaktır. Bu nedenle, artan emilim elde etmek için saflaştırılmış bir piperin özütü gereklidir.

Dinamis markası olarak Bioperine içeren ürünlerimiz:

  • Dinamis Beauty Complex Plus
  • Dinamis Resveratrol
  • Dinamis Multi-VM

BioPerine®, uluslararası üne sahip bağımsız bir bilim adamları paneli tarafından güvenlik ve toksikoloji verilerinin kapsamlı bir incelemesinin ardından GRAS statüsünü (Nisan 2010) almıştır. Karabiber özütü (BioPerine®), USP-GMP, NSF-GMP, AYUSH GMP ve FSSC 22000:2005 sertifikalı tesislerde üretilmektedir. Helal ve Koşer sertifikalıdır ve GDO’suz Proje Onaylıdır.


Kaynak:

Stojanović-Radić, Z., Pejčić, M., Dimitrijević, M., Aleksić, A., V. Anil Kumar, N., Salehi, B. Sharifi-Rad, J. (2019). Piperine-A Major Principle of Black Pepper: A Review of Its Bioactivity and Studies. Applied Sciences, 9(20), 4270. doi:10.3390/app9204270 Badmaev, V., Majeed, M., & Norkus, E. P. (1999). Piperine, an alkaloid derived from black pepper increases serum response of beta-carotene during 14-days of oral beta-carotene supplementation. Nutrition Research, 19(3), 381–388. doi:10.1016/s0271-5317(99)00007-x Melse-Boonstra, A. (2020). Bioavailability of Micronutrients From Nutrient-Dense Whole Foods: Zooming in on Dairy, Vegetables, and Fruits. Frontiers in Nutrition, 7. doi:10.3389/fnut.2020.00101 05.08.2021 tarihinde https://bioperine.com/aboutbioperine/black-pepper-extract/ sayfasından alınmıştır. Fernández-Lázaro, D., Mielgo-Ayuso, J., Córdova Martínez, A., & Seco-Calvo, J. (2020). Iron and Physical Activity: Bioavailability Enhancers, Properties of Black Pepper (Bioperine®) and Potential Applications. Nutrients, 12(6), 1886. doi:10.3390/nu12061886 DB, M., S , S., & KR, M. (2018). Role of Piperine as an Effective Bioenhancer in Drug Absorption. Pharmaceutica Analytica Acta, 09(07). doi:10.4172/2153-2435.1000591

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Corek Otu Nigella Sativa Dinamis Blog

Çörek Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Nigella sativa, çörek otu veya siyah kimyon olarak bilinen ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki aynı zamanda "Her derde deva ilaç" olarak da anılır. Bitkinin tohumları siyah renklidir ve özel bir kokuya sahip acımsı bir tatları vardır. Nigella sativa, yaklaşık olarak 20-30 cm yüksekliğe ulaşabilen, güzel kokulu bir bitkidir ve otsu bir bitkidir. Bitki, tıp alanında antihistaminik, antidiyabetik, antihipertansif, antiinflamatuar ve antimikrobiyal etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, nörolojik hastalıklar ve kısırlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir...

6
Nisan

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Dinamis Melatonin Blog

Melatonin Uyku İlişkisi

İnsan yaşamının yaklaşık üçte biri uykuda geçmektedir. Uyku; sosyal, fizyolojik ve psikolojik alanlarda olumlu etkilerinin yanı sıra vücudun dinlenmesi için önemlidir. Kısacası sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun savunma mekanizmalarını destekleyici bir yaşam şekli sürdürmemiz gerekmektedir.

23
Ocak

0 YORUM

DEVAMINI OKU
C Vitamini Hakkında Bilmediklerimiz

C Vitamini Hakkında Bilmediklerimiz

C vitamin kolesterol metabolizmasıyla yakından ilişkilidir. Kronik C vitamin eksikliğine maruz bırakılan kobayların kan plazmalarında kolesterol ve trigliserit düzeyleri artmıştır ve kolesterolün safra asidine dönüşümü yavaşlamıştır.

31
Mayıs

0 YORUM

DEVAMINI OKU
D Vitamini Eksikliği Nedir D Vitamini Eksikliğini Nasıl Önler Ve Nasıl Tedavi Edebiliriz

D Vitamini eksikliği nedir? D Vitamini eksikliğini nasıl önler ve nasıl tedavi edebiliriz?

D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almakta olup aynı zamanda endojen olarak uygun biyolojik ortamda sentezlenebildikleri için hormon ve hormon öncüleri olan bir grup steroldür. En önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonu üzerinedir. Bununla birlikte son yıllarda, D vitamini eksikliği ve yetersizliğinin yaygın kanserler, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, enfeksiyöz ve otoimmun hastalıkların dahil olduğu bir çok kronik hastalıkla ilişki içinde olduğu bulunmuştur.

4
Nisan

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Güzellik Vitamini Biotin

Güzellik Vitamini Biotin

Biotin, literatürde H vitamini veya B₇ vitamini olarak da adlandırılan ve güncel haberlerde karşımıza sıklıkla “güzellik vitamini” adıyla çıkan bir vitamindir. Kimyasal formülü C₁₀H₁₆N₂O₃S olan biotin, suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir. Suda çözündüğü için günlük olarak alınması önemlidir.

19
Haziran

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Kalp Ve Kolesterol Hastaları Dikkat

Kalp ve Kolesterol Hastaları Dikkat

Koenzim Q10 kullanımının, statin tedavisi almakta olan koroner arter hastalarındaki oksidan enzim aktivitesini ve inflamasyonu azaltabildiğine ve oluşan sırt ve bel ağrılarının azalacağına dair kanıtlar mevcuttur. 

4
Temmuz

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Co Enzyme Q10 Hakkında Bilmediklerimiz

Co-Enzyme Q10 Hakkında Bilmediklerimiz

Koenzim Q10 yağda eriyen vitamin benzeri bir maddedir. Yaygın olarak ubiquinon, CoQ, CoQ10 veya vitamin Q10 da olarak bilinir. Koenzim Q10 ilk olarak 1957 yılında kalp, beyin, karaciğer ve böbrek gibi enerji tüketimi yüksek olan dokularda ve sığır kalbinin mitokondrisinde bulunmuştur. 1978’de Peter Mitchell Co-Q10’in biyolojik enerji transferindeki rolünün kanıtlamasıyla Nobel ödülü almıştır.

4
Haziran

0 YORUM

DEVAMINI OKU
İnfertilite Tedavisinde Co Enzyme Q10 Takviyeleri

İnfertilite Tedavisinde Co-Enzyme Q10 Takviyeleri

Oksidan madde fazlalığı sperm hücrelerini zayıflatır ve erkek doğurganlığını negatif yönde etkiler. Koenzim Q10, antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin sperm üzerinde olan negatif etkilerini engeller.

16
Temmuz

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Sambucus Nigra

Sambucus Nigra

Sambucus Nigra, grip, soğuk algınlığı, bakteriyel sinüzit ve bronşit tedavisine yardımcı, antioksidan ve bağışıklıkla ilgili özellikler de dahil olmak üzere vücutta çeşitli biyokimyasal ve farmakolojik etkilere sahip oldukları gösterilmiş flavonoidleri içerir.

30
Mayıs

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Sakin Ol Nedir Passiflora Melissa Valerian Ekstresi Ne Işe Yarar

Sakin ol! Passiflora-Melissa-Valerian Ekstresi Nedir?

6
Şubat

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Kalp Hastalığı Salgınının Ardındaki Sinsi Düşman “Kolesterol”

Kalp Hastalığı Salgınının Ardındaki Sinsi Düşman “Kolesterol”

İyi Kolesterol (HDL-Kolesterol) – Kötü Kolesterol (LDL-Kolesterol) Nedir? Kolesterol karaciğerden hücrelere ve hücrelerden tekrar karaciğere kan yoluyla taşınır. Kolesterol ve diğer yağlar kanda erimedikleri için lipoprotein denen paketler halinde taşınırlar. Bunlardan kolesterolü taşıyanlar iki cinstir, bunlar kötü kolesterol olarak bilinen LDL-Kolesterol ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL- Kolesteroldür.

30
Ekim

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Dinamis Blog Ananas Abuklarindaki Bromelain Mucizesi

Ananas Kabuklarındaki Bromelain Mucizesi

Bromelain ananastan elde edilen ve özellikle proteinlerin sindirimini sağlayan bir enzimdir. Proteinlerin düzgün  parçalanmasına ve emilmesine yardımcı olur. İyi sindirilmemiş proteinler çeşitli sindirim sorunlarına ve besin alerjilerine yol açar.

4
Ocak

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Çocuğunuz Taze Sebze Meyve Yemiyorsa

Çocuğunuz Taze Sebze Meyve Yemiyorsa

Sterilize besinlerle besinlerle beslenen ve ayrıca C vitamini almayan çocuklarda skorbüt hastalığı görülür. Femurun alt ucunda, diş etlerinde, böbrek ve barsaklarda, deri altında geniş kanamalar yanında, kemik ve dişlerde peteşiler görülür. Kemiklerin büyümesi duraklar. Hücreler arası kolajen gelişemez. Kolay kemik kırılmaları gözlenir.

3
Temmuz

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Kolesterol Neden Önemlidir?

Kolesterol Neden Önemlidir?

Kan kolesterol düzeyinin yüksek olması kalp damar hastalığı tehlikesini arttırır.

1
Ekim

0 YORUM

DEVAMINI OKU
Çerez Politikamız
Çerez Politikamız İnternet sitemizin kullanımına ilişkin ölçüm yapmak ve böylece ziyaret deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. KVKK Aydınlatma Beyanımız